Pytania i odpowiedzi

Jakie są popełniane błędy na egzaminie ?

Najczęstsze błędy na egzaminie popełniane przez kandydatów na kierowców

Błędy przed przystąpieniem do egzaminu:

  • Brak dowodu osobistego
  • Nieodpowiednie obuwie u kobiet (wysokie obcasy, tzw. japonki itp.)
  • Brak okularów (zalecanych przez lekarza)

Błędy na placu manewrowym:

  • brak znajomości zasad egzaminowania
  • brak znajomości posługiwania się dźwignią wycieraczek: kursanci nie wiedzą, że po włączeniu spryskiwacza szyby przedniej, wycieraczki uruchamiają się na chwilę samoczynnie- chcąc je wyłączyć "wyrywają" z kolumny kierowniczej dźwignię wycieraczek
  • brak znajomości oświetlenia zewnętrznego:
    • szczególnie wtedy, gdy włączy się wszystkie światła jednocześnie, kursanci nie potrafią określić nazwy poszczególnych świateł
    • mylą nagminnie światła pozycyjne z postojowymi, używają nie kodeksowych określeń: "krótkie" i "długie"
    • zdecydowana większość szuka świateł mijania i drogowych z tyłu pojazdu
  • błędna technika pokonywania łuku na placu: kursanci liczą ile razy obrócić kołem kierownicy przy poszczególnych słupkach zamiast intuicyjnie kierować samochodem

Parkowanie w mieście:

  • złe ustawienie początkowe do parkowania
  • zatrzymanie pojazdu w niewłaściwej odległości od linii końcowej pasa ruchu
  • nieznajomość korekt i zasad korzystania z nich
  • nie zapięcie pasa bezpieczeństwa, nie ustawienie fotela i lusterek
  • brak umiejętności odblokowywania kierownicy i hamulca awaryjnego
  • brak sygnalizowania zamiaru lub niewłaściwe sygnalizowanie zmiany pasa ruchu lub zmiany kierunku
  • błędna obserwacja pola widzenia w czasie wykonywania manewrów na placu lub obserwacja tylko w jednym lusterku
  • jazda bez używania pedału gazu, która powoduje częste gaśnięcie silnika samochodowego
  • złe ustawienie początkowe pojazdu przed wykonaniem poszczególnych manewrów, brak koordynacji używania sprzęgła, gazu, hamulca przy ruszaniu na wzniesieniu

Pamiętaj! To czego się nauczysz na kursie prawa jazdy będzie decydowało o tym, jakim będziesz kierowcą.

 

Prawo jazdy: najczęstsze błędy na egzaminie wg. egzaminatora.

Ze statystyk egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku wynika, że jednym z najczęstszych błędów podczas egzaminu praktycznego podczas jazdy po mieście jest niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, czyli po prostu wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Tylko w czerwcu tego roku popełniano go ponad 120 razy.

– To bardzo poważny błąd, który w ogóle nie powinien się zdarzać przyszłym kierowcom – uważa Piotr Tomaszewski, egzaminator w słupskim WORD. – W drugiej kolejności jest nieustąpienie pierwszeństwa, w dalszej jazda bez włączonych świateł, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, sporadycznie zdarza się nawet przekroczenie prędkości.

Jednak najgorzej wypadają kursanci na placu manewrowym. W ciągu miesiąca zdający popełnili tam niemal 500 błędów, które skutkowały przerwaniem egzaminu i oceną negatywną. Najczęściej jest to najechanie na tyczkę czy przekroczenie linii wyznaczającej stanowiska na placu manewrowym.

Egzamin na placu manewrowym jest dziś znacznie łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. Egzaminowany ma do wykonania trzy zadania. Pierwsze to przygotowanie do jazdy. Drugie – ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu oraz trzecie – ruszanie na wzniesieniu. Egzaminator radzi kursantom, aby większy nacisk kładli na ćwiczenia na placu manewrowym.

 

Dobry nastrój

Piotr Tomaszewski radzi, aby zdający na prawo jazdy przede wszystkim dobrze się nastawił do egzaminu. – Zdaję sobie sprawę, że łatwo jest to mówić komuś, kto siedzi z drugiej strony – nie kryje egzaminator. – Najważniejsze, aby egzaminowani myśleli o tym, aby jak najlepiej pojechać, wtedy jest największa szansa na wynik pozytywny. Ludzie bardzo często myślą tylko o tym, aby zdać egzamin.

Egzaminator odradza też używania wszelkich leków, czy to uspokajających, czy pobudzających, które z reguły bardzo źle wpływają na osobę zdającą egzamin na prawo jazdy. Nie warto również błagać egzaminatora, żeby zmienił decyzję, bo to i tak nic nie da. Tomaszewski pociesza też przyszłych i świeżych kierowców. Jego zdaniem często zdarza się, że jeżdżą oni lepiej i ostrożniej niż kierowcy z wieloletnim stażem.

Techniki kierowania nauczą się z czasem – mówi egzaminator. – Jednak jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów, to osoby egzaminowane teraz jeżdżą często dużo lepiej niż ci, którzy zdawali egzamin na prawo jazdy kilka i kilkanaście lat temu.

 

Podczas egzaminu zdający bardzo często zwracają egzaminatorom uwagę na to, że egzamin trwa za długo. Według przepisów czas trwania egzaminu praktycznego w zakresie kategorii B prawa jazdy w ruchu drogowym musi trwać minimalnie 25 minut.

Zdający dziwią się, że jeżdżą na przykład 35 minut, a nie 25 minut – mówi Tomaszewski. – Osoby egzaminowane zapominają o tym, że my przede wszystkim mamy sprawdzić, czy potrafią wykonać wszystkie zadania. Tymczasem w dużym natężeniu ruchu w godzinach szczytu nie jest możliwe sprawdzenie wszystkich zadań w minimalnym czasie.

Na wydłużenie czasu poza dużym ruchem wpływają również błędy. Jeśli kursant się pomyli, egzaminator musi wrócić na to samo lub podobne miejsce, aby powtórzyć zadanie i dać zdającemu możliwość uzyskania wyniku pozytywnego. Oznacza to, że egzamin równie dobrze może trwać godzinę lub nawet dłużej. ( zródło: https://www.ostrzegaj.pl/ostrzegamy/125-prawo-jazdy-najczstsze-bdy-na-egzaminie.html)